نویسنده موضوع: کامپیوتر جیبی PDA چیست ؟  (خوانده شده: 2376 بار)

0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.

آفلاین فرهاد سخایی

  • مدیر سایت
  • کاربر فعال
  • *****
  • ارسال: 178
  • امتیاز: +10/-1
    • دیدن مشخصات
کامپیوتر جیبی PDA چیست ؟
« : ۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۲:۲۹ »
آیا شما هم به کامپیوتر جیبی یا PDA نیاز دارید؟
کمتر از 5 سال است که کامپیوترهای جیبی یا PDA (که مخفف Personal Digital Assistant) است در دسترس عموم قرار گرفته اند. همین چند سال پیش بود که در فیلم جیمزباند از آنها به عنوان یکی تکنولوژی خیلی جدید استفاده شده بود، ولی حالا خیلی از افراد از این دستگاههای کوچک و پر قدرت هر روز استفاده می کنند. ولی آیا - گذشته از قیمت آنها - همه افراد به این کامپیوترها نیاز دارد؟
این دستگاه ها دو کار اصلی انجام می دهند:
یکی اینکه به طور استاندارد به عنوان تقویم، دفتر تلفن، ساعت، ماشین حساب، دخل و خرج و غیره عمل می کنند و دیگر اینکه می توانید با نصب نرم افزار مورد نظر از آنها استفاده های نامحدودی بکنید. اگرچه مورد اول با خیلی از کامپیوترهای جیبی ساده تر که کمتر از 20 دلار قیمت دارند انجام می شود ولی باید توجه کرد که این کامپیوترها فقط با فشار یک کلید تمام اطلاعات را با کامپیوتر اصلی شما رد و بدل (sync) می کنند و به همین دلیل اطلاعات شما با از بین رفتن باتری از بین نمی رود. (اهمیت این مساله وقتی یکبار اطلاعات مهم را از دست بدهید برایتان روشن می شود.) بعضی افراد به استفاده از کامپیوتر برای موارد بالا عادت کرده اند و این افراد فقط با یکبار استفاده از کامپیوتر جیبی آنرا کنار نخواهند گذاشت. ولی افرادی که هنوز از روشهای قدیمی استفاده می کنند یا نیازی به قرار ملاقات، تقویم و غیره ندارند هرگز استفاده مفیدی از امکانات اصلی این کامپیوترها نخواهند کرد و موردهای زیادی هستند که این دستگاه ها را تهیه می کنند و هرگز از آنها استفاده نمی کنند.
باید توجه کنید که کامپیوترهای جیبی صفحه بسیار کوچکی دارند و برای وارد کردن اطلاعات باید از قلم دستگاه (که خیلی وقتها حروف را اشتباه تشخیص می دهد)، صفحه کلید روی صفحه (که تایپ با آن کمی آرام است) و یا صفحه کلیدهای جانبی (که استفاده از آنها در هنگام حرکت و سطح ناصاف عملا غیرممکن است) استفاده کنید. در نتیجه استفاده از آنها هرگز براحتی کامپیوتر نیست. بعضی از افراد می توانند با این مشکلات بسازند، ولی برای سایر افراد عادت به کامپیوترهای کوچک تا حدی غیرممکن است.
در صورت نصب نرم افزارهای جانبی استفاده های نامحدودی میتوان از این کامپیوترها کرد. شما باید تصمیم بگیرید که آیا این امکانات در یک کامپیوتر کوچک نیاز شما را برابرده می کند یا نه. برخی از استفاده هایی که از این کامپیوترها میتوان کرد عبارتند از:
- مطالعه کتابهای الکترونیک یا eBook و همچنین فایلهای آکروبات
- برنامه های Microsoft Office مانند Work, Excel و حتی Power Point (یا برنامه های مشابه آنها)
- استفاده از کامپیوتر جیبی بجای خیلی از دستگاههای کوچک دیگر مانند انواع ماشین حساب (از جمله گرافیکی) و ریموت کنترل قابل برنامه ریزی برای تمام دستگهاه های الکترونیک موجود
- در برخی مدلها امکانات بسیار فراوان مانند MP3 ، ضبط صوت، ویدئو، GPS (مکان یاب ماهواره ای) و غیره وجود دارد که گاهی با اضافه کردن یک دستگاه کوچک امکان پذیر است.
- و در صورت برخورداری از اینترنت: نقشه، پست الکترونیک و تقریبا تمام امکانات مربوط به اینترنت در همه جا و همه وقت در اختیار شماست.
این نکات مثبت و منفی کامپیوترهای جیبی امروز بود ولی خود شما باید تصمیم بگیرید که آیا چنین دستگاهی نیاز شما را برابرده می کند یا فقط یک اسباب بازی است برای بزرگترها.